søndag 19. juni 2011

Ulv og Elg / HUNT JA PÕDER

Det var ei litt eldre dame som spurde etter namna til gutane våre. Ho syntest dei var litt rare, liksom i lik linje med namna til Ragnar Thorseth sine søner (var desse Njål og Eirik?) So mykje om dei heilnorske namna som me hadde valgt!

Det kom ei anna dame til kafébordet og vår bordven ville presentere gutane våre. "Ja, ser du, her har du to sjarmerende gutar! Dei har litt rare namn. Ein sluttar med Ulv og den andre med Elg!"

***
Runde kohvikus jäime juttu ajama yhe vanema kohaliku daamiga. Ta leidis, et meie laste nimed on vähe veidrad, nagu Ragnar Thorsethi poegadel (Thor Heyerdali mantlipärija, "viimane viiking", lastel vist nimed nagu Njål ja Eirik). Ma olin siiani veendunud, et meie omadel on ikka tavalised norra nimed. Pluss Enn. Ehk siis tähendavad Kaitsja Hunt ja Tulihing Enn.

Siis tuli meid tervitama ka M, kes oli äsja vanaemaks saanud. Meie senine vestluskaaslane hakkas talle poisse tutvustama. "Neil on natuke imelikud nimed, kui ma õigesti mäletan, siis yhe nimi on Hunt ja teise oma Põder!" (põder - elg)


Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar